Czy porady dietetyka są usługami medycznymi zwolnionymi z VAT
Dla opodatkowania usług opieki medycznej decydujący jest przede wszystkim ich cel. W konsekwencji, jeśli świadczona usługa coachingu żywieniowego nie posiada celu terapeutycznego, to nie jest objęta zwolnieniem z VAT.
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 4 marca 2021 r. (C‑581/19).
Stan faktyczny
Spór dotyczył portugalskiej spółki, która zajmuje się działalnością związaną z utrzymaniem i poprawą kondycji fizycznej. Spółka ta prowadzi również działalność wspierającą zdrowie, czyli tzw. coaching żywieniowy. Usługi te świadczone są za pośrednictwem wykwalifikowanej i uprawnionej dietetyczki. Spółka traktowała te usługi jako zwolnione z VAT.
Zdaniem portugalskich organów podatkowych, usługi te powinny być jednak traktowane na gruncie VAT jako usługi pomocnicze do usług związanych z utrzymaniem i poprawą kondycji. Powinny więc podlegać opodatkowaniu VAT.
W takich okolicznościach portugalski sąd skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie, czy działalność w zakresie ochrony zdrowia, tj. usługa doradztwa żywieniowego, ma charakter pomocniczy w stosunku do działalności związanej z utrzymaniem i poprawą kondycji fizycznej i w związku z czym świadczenie pomocnicze powinno być traktowane pod względem podatkowym jak świadczenie główne, czy może świadczenia te są od siebie na gruncie VAT niezależne.
Wyrok Trybunału
Trybunał w pierwszej kolejności rozważył, czy usługa doradztwa żywieniowego może wchodzić w zakres stosowania zwolnienia przewidzianego w dyrektywie VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta